DIVERZIFIKÁCIA VAŠICH INVESTÍCIÍ

Výkonnosť nehnuteľnostných fondov sa zvyčajne vyvíja odlišne od výkonnosti ostatných aktív. Ich zahrnutie do portfólia tak zvyčajne znižuje kolísanie jeho celkovej hodnoty. Každé portfólio by malo obsahovať aspoň minimálnu časť alokovanú do nehnuteľností.

Čo je diverzifikácia?


Niektoré riziká možno znížiť diverzifikáciou. Investori sa môžu rozhodnúť umiestniť svoje prostriedky do veľkého počtu podnikov namiesto jedného. V prípade malého objemu prostriedkov môžu investovať aj do investičného fondu alebo podielového fondu, ktorý má sám osebe dobre diverzifikované portfólio. Banka je ďalšou takouto inštitúciou, ktorá zabezpečuje diverzifikáciu. Finančný systém umožňuje diverzifikáciu portfólia mnohými spôsobmi. Nie všetky typy rizík však možno diverzifikovať. Zisky podnikov závisia od schopnosti manažmentu a od celkového ekonomického a právneho stavu hospodárstva. Všeobecná úroveň ekonomickej aktivity sa mení v závislosti od hospodárskeho cyklu. Zisky firiem sú do určitej miery vzájomne závislé a diverzifikácia nemôže toto riziko znížiť. Rozšírením investovania na zahraničné finančné trhy možno toto riziko do určitej miery obmedziť. Existujú však aj závislosti medzi hospodárskymi cyklami jednotlivých krajín. Krajiny s obmedzeným počtom výrobných sektorov môžu byť silne ovplyvnené kolapsom trhu s určitou komoditou. V extrémnom prípade by kolaps dôležitého finančného článku mohol spôsobiť kolaps finančného systému krajiny (tzv. systémové riziko), čo by mohlo mať vážne dôsledky na ekonomickú aktivitu a medzinárodný obchod.

Zdroj: penize.cz

Zdieľať

Webové stránky používajú súbory cookie na poskytovanie služieb, prispôsobenie reklám a analýzu návštevnosti.

Výberom nasledujúcej možnosti súhlasíte s používaním súborov cookie a s používaním údajov o vašom správaní na stránke na zobrazovanie cielenej reklamy.

Personalizáciu a cielenú reklamu môžete kedykoľvek vypnúť alebo upraviť. Teraz udelený súhlas platí jeden rok.

Viac informácií a nastavenia